Zeytinyağı Tüketmek İçin 13 Neden

10.07.2019

Sağlık! Her şeyin başı sağlık. Gerek kendi sağlığımız gerekse sevdiklerimizin sağlığı söz konusu olduğununda yapamayacağımız şeyler hemen hemen yok gibidir. Ancak, yeme alışkanlıklarımız, günlük egzersizler, hijyen tedbileri, tütün ve alkol kullanımı gibi hayatımızdaki faaliyetlerimizde  yapacağımız ufak değişimlerle koruyucu sağlık önlemleri alarak sevdiklerimize ve kendimize önemli oranda pozitif katkı sağlayabiliriz.

Koruyucu  sağlık  önlemlerini kısaca bireysel ölçekte,  hastalıkların  meydana  gelmemesi  için  gerekli  önlemlerin  alınması, kişisel hijyene dikkat edilmesi,  beslenme  ve  hayat  tarzını  değiştirmekle  hastalıkların  önlenmesi  gibi  tedaviden  önce  önlemeyi  ön  plana  alma şeklinde tanımlayabiliriz. Bireysel bazda kazanılan alışkanlıklar neticesinde de sağlıklı bir aileye ve buradan da sağlıklı bir topluma ulaşılacaktır. Koruyucu  sağlık önlemeleri,  tedaviden daha  az çabayla, daha ucuza, insanın sağlığını düzeltme imkânı  sağlar.

İnsani ihtiyaçlarımızın başında beslenme gelir. Beslenme, sağlıklı bir ömür sürmek için gerekli olan besinlerin alınması ve vücutta kullanılması şeklinde ifade edilebilir. Yetersiz beslenme nasıl sağılığımızı etkiliyorsa aşırı beslenme de bir o kadar sağlığımızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Dengeli beslenme, peki ama nasıl? Sürdürülebilir bir sağlıklı yaşam bilinci ve beslenme kültürü oluşturmak için neler yapmalıyız? Tabki de gerekli besinleri uygun miktarlarda, besin değerini yitirmeden, sağlığını bozmadan en ekonomik biçimde alınması ve vücutta kullanılmasını sağlamalıyız. Bunu da sağlamak için öncelikle bilinçli tüketici olmalıyız. 

Bu kadar uzun bir girişten sonra, kaliteli ve doğru tekniklerle, geleneksel olarak üretilmiş süper besin diyebileceğimiz zeytinyağının önde gelen faydalarını sayacak olursak,

Doymamış Yağlar ve Antioksidan Deposudur

Soğuk sıkma zeytinyağı, güçlü biyolojik etkileri olan antioksidanlarla doludur. Tekli doymamış oleik asit bakımından oldukça zengindir. Bu yağ asidinin birçok faydalı etkisi vardır ve yemek pişirmek için sağlıklı bir seçimdir.

İltihap Karşıtı Bir Besindir

Zeytinyağında iltihapla mücadele eden içeriklerle doludur. Oleik asidin yanı sıra antioksidan oleocanthal'ı içerir.

İnmeyi Önleyebilir

Yapılan araştırmalar, zeytinyağı tüketen insanlarda, gelişmiş ülkelerdeki en büyük ikinci katil olan, felç riskinin çok daha düşük olduğunu gösteriyor.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Soğuk sıkma zeytinyağının kalp sağlığı için çok sayıda faydası vardır. Kan basıncını düşürür, “kötü” LDL kolesterol partiküllerini oksidasyondan korur ve kan damarlarının işlevini iyileştirir.

Kilo Kaybı Sağlar

Soğuk sıkma zeytinyağının obezite ve/veya kilo alma ile alakası olmadığı gibi, orta düzeyde düzenli olarak tüketildiğinde kilo kaybına yardımcı olur.

Alzheimer’ın Doğal İlacıdır

Bazı araştırmalar, zeytinyağının Alzheimer hastalığına karşı savaşabileceğini göstermiştir.

Tip 2 Diyabet Riskini Azaltır

Hem gözlemsel çalışmalarda hem de klinik denemelerde, Akdeniz diyeti ile birlikte soğuk sıkma zeytinyağının tip 2 diyabet riskinizi azaltabileceği tespit edilmiştir.

Kansere Karşı Önemli Bir Kalkandır

Bilimsel araştırmalar, soğuk sıkma zeytinyağının kanser riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Romatoid Artrit Tedavisinde Yardımcıdır

Soğuk sıkma zeytinyağı eklem ağrısının ve romatoid artrit kaynaklı şişliğin azalmasına yardımcı olabilir. Yararlı etkiler, balık yağı ile birleştirildiğinde büyük ölçüde artar.

Antibakteriyel Etkiye Sahiptir

Soğuk sıkma zeytinyağı, antibakteriyel özelliklere sahiptir ve mide ülseri ve mide kanserine neden olabilecek Helicobacter pylori'ye karşı özellikle etkili olduğu bulunmuştur.

Sağlıklı Cilt  ve Saçlar İçin Oldukça Yararlıdır

Özellikle kuru bir cilt tipine sahip olan kişilerde, dirsek ve dizlerde cildin yumuşatılmasına yardımcı olur. Kuru saçların yumuşamasına katkı sağlar ve kıvırcık saçlara sahip kişilerde de saçların şekil almasına yardımcı olur.

Sindirim Sistemini Rahatlatır

Bağırsakların aktifliğini arttırarak bağırsak hareketlerini hızlandırırır, sindirim sistemini rahatlatır.

Güçlü Kemik Gelişimi İçin Birebirdir

Kalsiyum emilimini arttırıcı bir etkisi bulunmakla birlikte osteoporoz ve artrit gibi kemik rahatsızlıklarının oluşmasını da engeller.