Hatay Gastronomi Mutfağı

27.06.2019

Hatay, dünyanın  en  eski  yerleşim yerlerinden birisidir. Hem tarihiyle hem de hoşgörü ortamının bir yansıması olan çeşitli kültür ve dine mensup insanların bir arada yaşamasıyla sizleri kendine hayran bırakacağı gibi, bunların yanında, lezzetini asla unutamayacağınız, bir yemek kültürüne de sahiptir.

İnternet sayesinde bilgiye ulaşmamız epeyce kolaylaştı. Hatay hakkında da internet dünyasında tarihinden coğrafyasına, demoğrafik yapısından kültürüne, ikliminden burada lafı uzatıp canınızı sıkacak bir çok istatistiki bilgiye bilgiye kolaylıkla ulaşabiliriz. Bunun yanında, yazılı ve yazısız kültürel varlıkların tarihsel süreç içerisinde bozulmadan nesilden nesile aktarılması düşünüldüğünde sahip olduğumuz yaşayan kültürel varlıklarımızın tarif edilemeyecek kadar değerli olduğuda aşikardır.

Binlerce yıllık kültürel geçmişiyle birlikte gelişen ve çeşitlenen, bu yönüyle diğer mutfaklardan ayrılan, enfes lezzetler barındıran, zengin bir gastronomi mutfağı olan Hatay mutfağı, ikibin yıl öncesine de yakın geçmişimize de ait olan yemeklerin yapılış reçetelerini değiştirmeden nesilden nesile aktararak zamanımıza taşıyabilmeyi başarmıştır. Hatay’da doğal olarak yetişen ikibinin üzerinde çiçekli bitki türü bulunmaktadır ki bunların beşyüzelli tanesinin tıbbi ve aromatik bitkiler olduğu tespit edilmiştir. Yakın coğrafyada yetişen bu ürünleri sıklıkla yemeklerinde kullandığı içinde etnobotanik bir mutfaktır da diyebiliriz Hatay Mutfağı’na.

Hatay gastronomi mutfağı, Akdeniz mutfağından Orta Asya mutfağına, Ortadoğu mutfağından Osmanlı - Türk Mutfağına, Arap mutfağından hatta Roma mutfağına dair  bir çok izler taşır. Akdeniz mutfağında sıkça kullanılan baklagiller ve tahıllar, zeytinyağı, tereyağı oldukça yaygın olarak yemeklerde kullanılır. Orta Asya’da keşfedildiği bilinen yoğurt ve süt ürünlerine özgün bir şekilde rastlarız Hatay Mutfağı’nda. Ortadoğu kültüründe yer alan bir çok tarif Hatay mutfağına has olacak şekilde uyarlanmıştır. Osmanlı kültüründe önemli bir yere sahip olan ızgaralar Hatay Mutfağı’nda da baş sıradadır. Ayrıca Hatay mutfağı beslenme açısından karbonhidrat, protein zincirini tamamlayıcı ve zenginleştirici özellikler arz eden ve insan sağlığı açısından da faydalı olan birbirini tamamlayıcı ikili lezzetler barındıran nadir mutfaklardandır.

Hatayın gastronomik değerinin altında, yemeklerde kullanılan malzemelerin geleneksel yöntemlerle hazırlanıp temin edilmesi, yemeklerin geleneksel tarif ve yöntemlerle pişirilmesi, bu  yöntemlerin de  gelecek  nesillere  olduğu gibi aktarılması yatmaktadır.

Kendine has özellikleri ve 600'ün üzerinde yemek ve tatlı çeşidi ile nam salmış lezzetleriyle her damak zevkine hitap eden, UNESCO tarafından gastronomi alanında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilen Hatay Mutfağı’nı denemenizi kesinlikle öneriyoruz.