1 kaşıkta 1000 fayda… Nar Ekşisi…

25.10.2019

Çarşıdan aldım bir tane... Çocukluğumuzda en sevdiğimiz bilmecelerinden biri, Orta Doğu ve Yunanistan’da yüzyıllar boyunca şifa amaçlı kullanılan, çeşitli inanış ve dinler için de değişik anlamlar ifade eden, ülkemizin önemli antik kentlerinden biri olan ve Antalya’da yer alan Side’nin antik çağdaki anlamı, Osmanlı kültüründe sevilen kıza gönderilerek evlenme teklif etmenin, misafirlikte “Eviniz bolluk ve bereket dolsun!” demenin en şık ve anlamlı şekli olan, türkülere konu olan sembolik bir meyvedir “Nar”.

Nar (Punica granatum), ekşisi ve tatlısı olabilen, çok severek tüketilen bir meyvedir. Ne şekilde tüketilirse tüketilsin içeriğindeki vitaminlerden faydalanmak mümkündür. Doğal şekilde yapılmışsa nar tüketebilmenin bir alternatifi de nar ekşisidir.

Ülkemizde Hatay'ın narları ve nar ekşisi meşhurdur ve tüm ülkeye yayılmıştır desek yeridir. Hatay’da nar üretimi her geçen gün anlaşılan değeri nedeniyle artarken, nar ekşisi de Hatay da üretilen pekmez, zeytinyağı ve künefe gibi tanınan ürünler arasında yerini almıştır.

Nar ekşisi nasıl yapılır?

Mevsiminde gelince narlar toplanırlar. Kir ve tozlardan arındırılarak ikiye kesilirler. Küçük oklavalar ile ikiye kesilmiş narlar elle dövülerek tanelerinin dökülmesi sağlanır. Nar ekşisi yapmak basit fakat bir o kadar da uğraştırıcıdır. Nar ekşisi hazırlarken nar tanelerinin, üzerindeki zarlardan ve nar kabuğundan temizlemek gerekmektedir. Bu kısım itina ve özenle yapılmaz ise nar ekşisi acı bir tatta olacaktır. Narlar ezilmeye ve suyu çıkartılmaya hazır hale getirilir. Temiz bez veya pamuklu çuvallar içinde ezilen veya mengenelerde sıkılan narların suyu önce süzgeçten, sonra tülbentten geçirilerek büyük kazanlarda yakılan orta ateşte kaynatılır. Büyük tahta kepçeyle karıştırılan nar suyu, belli bir kıvama geldikten sonra soğuması için bir kenara bırakılır. Hazır olan nar ekşisi, küplerde saklanır.

Nar ekşisinin faydaları nelerdir?

Nar ekşisi içerik olarak yeşil çaydan on kat daha kuvvetli bir antioksidandır. Maalesef katkı maddeleri ile özünü kaybetmiş ürünler piyasada oldukça çok bulunmakta ve rağbet görmektedir. Nar ekşisinin faydalarından yararlanmak için aldığımız ürünün, kalitesinden ve doğallığından emin olmamız gerekmektedir. Şifa kaynağı olan bu mucize gıdanın burada sayılamayacak pek çok faydaları bulunmaktadır. 

Başlıca faydalarını sıralayacak olursak,

• Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini ortadan kaldırır. Çarpıntıyı önleyerek kalp krizi geçime olasılığını düşürür. Yüksek tansiyon hastalarına her gün bir iki kaşık tüketmeleri önerilir. Tansiyonun yükselmesini önlemede yardımcıdır.

• Böbreklerde oluşan taş ve kumların dökülmesinde çok etkilidir. Böbrekleri güçlendirir ve böbrek hastalıklarının tedavi etmede yardımcı olur.

• Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi kış hastalıklarını önler ve iyileşme sürecini hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalanmayı engeller. Mevsim değişikliklerinin yol açtığı enfeksiyonların önlenmesinde etkilidir. Tam anlamıyla bir antioksidan olduğundan, vücuda zararlı bakterileri dışarı atar ve yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar.

• Şeker hastalığının tedavisinde çok etkilidir. Şekerin dengede kalmasına yardımcı olur.

• Cilt üzerindeki yara ve enfeksiyonlarının tedavisini destekler ve iyileşmesinde etkilidir. Ergenlik dönemindeki sivilcelerin üzerine haftada iki defa uygulanırsa azalma sağlar. Cilt üzerine uygulanırsa, parlaklık vererek pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

• Mide rahatsızlıklarında, bir bardak suya bir kaşık bal ve bir kaşık nar ekşisi ile hazırlanmış karışım içilirse iyi gelir. Mide bulantısında, bir fincan ılık suya bir kaşık nar ekşisi katılıp içilirse bulantıyı keser. İshale çok faydalıdır. İshal yüzünden zayıf düşmüş bünyenin hızlı bir şekilde yapılanmasında çok etkilidir. Yemeklerden sonra tüketilirse hazmı kolaylaştırır. Bağırsak parazitlerini yok eder.

• Ağız içinde oluşan yaraların iyileşmesinde ve önlenmesinde önemli etkileri vardır. Diş eti kanamalarına iyi gelir ve diş sağlığına önemli katkılar sağlar.

Organik nar ekşisi nereden temin edilir?

Organik narlardan doğal yöntemlerle elde edilen nar ekşisi, hem lezzetli ve hem de sağlıklı sosların başında gelir. Dalından taze narları özenle toplayan ve geleneksel tariflere sadık kalarak yoğun kıvamlı nar ekşisi haline getiren Hattena bu özel lezzeti sizlere sunmaktadır. Gerek restoranımızdan alarak gerekse web sitemiz üzerinden sipariş vererek bu harika lezzete sizde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.