Taze Sürk 1  ad

Taze Sürk 1 ad

Sürk peyniri, her öğün yiyebileceğiniz çok yararlı ve lezzetli bir kahvaltılıktır. Ana malzemesi çökelektir. Çeşitli baharatlarla tatlandırılmış, bu kahvaltılığı Hatay' ın dışında başka bir yerde aynı lezzette bulmazsınız. Dilerseniz domates, soğan, maydanoz ve zeytin yağı ile çökelek salatasını da yapabilirsiniz.
Ürün Kodu : 033013102
Gramajı : 1 kg
Ambalaj : Cam Kavanoz
Fiyat : 7,50 TL (KDV Dahildir.)

Ülkemizde çökelek veya lor kullanılarak üretilen farklı peynirler bulunmaktadır. Bu peynirler (Trabzon Otlu peyniri, Van Otlu peyniri, Siirt Otlu peyniri, Burdur civarında üretilen keş peyniri, ) peynirleri bölgesel karakteristikler ve isimler içermektedirler.
Arapça’da çökelek anlamına gelen “Sürk”, asitliği ilerlemiş sütün veya yayık altı ayranının kaynatılması sonucunda elde edilen, Hatay ile özdeşleşmiş uzun yıllardır bilinen ve yörenin kültürel mirası olan, sabah kahvaltılarında ve zamansız yenebilecek çok yararlı ve lezzetli tescilli bir tattır ve kendine has yapım aşaması vardır.
Antakya Sürkü, Türkiye'de üretilen diğer peynirlerden bileşim görünüm (şekil, renk), uçucu ve aromatik bileşenler ve duyusal özellikler (tat ve koku) ile ayırt edilebilmektedir. Özellikle yörede "zahter" olarak bilinen ve dağlardan toplanan "yabani kekik" Antakya Sürküne kendisine has baskın kekik kokusunu vermektedir. Antakya Sürkü içindeki tuzdan dolayı "tuzlu", laktik asit fermantasyonundan dolayı "ekşi" ve ilave edilen kırmız acı biberden dolayı "acı" tatlarından oluşmaktadır.
Eski çağlardan beri çökeleğin cilt sağlığına ve genel sağlığa yararları bilinmektedir. Buna bir de baharatların (çörekotu, karabiber, karanfil, kekik, kırmızı biber, kimyon, kişniş, küçük hindistan cevizi, mahlep, nane, tarçın, yeni bahar, sarımsak) yararı eklenince sürk peyniri faydaları bakımından tam bir şifa kaynağıdır.
Çökeleğe çeşitli baharatların eklendiği bu özel karışım elle armut (konik) şekli verildikten sonra üzerine tülbent örtülerek 3- 4 gün gölge bir yerde genellikle kurutulur. Bu şekilde hazırlanan sürk taze olarak veya 20-25 gün bekletilip küflendirilerek tüketilir. Kurutulmadan da zeytinyağının içinde muhafaza edilebilir.

Antakya Sürkü üretimi için, çiğ inek sütü süzüldükten sonra, kaynama sıcaklığına kadar ısıtılır (endüstriyel olarak 90-95 °C /5-15 dakika). Isıl işlem görmüş süt 40-45 °C sıcaklığa kadar soğutulur ve yoğurt mayası ile mayalanır (%1-3 oranında) (inokülasyon aşaması). Daha sonra 40-45 °C sıcaklıkta 3-5 saat kadar inkübe edilir (yerel tabir ile uyutulur). Böylece yoğurt elde edilir.
Elde edilen yoğurt bir veya birkaç gün buzdolabı koşullarında (4-7 °C) dinlendirilir. Yoğurdun buzdolabında bir veya birkaç gün dinlendirilmesinin nedeni; bu süre zarfında 4 yoğurdun yapısının daha iyileşmesidir. Daha sonra yoğurt 1:1 oranında (1 kg yoğurt için 1 kg su) sulandırılarak ayrana işlenir. Ayranın yayıklanması ile yayık tereyağı ve yayık ayranı elde edilir. Yayıklama işlemi, 10-15 °C sıcaklığındaki ayrandaki yağın mekanik yollar ile yağ ve serum fazı olarak ayrılması işlemidir. Yayıklama işlemi kullanılan ayranın hacmine ve kullanılan yayık tipine göre 20 ile 40 dakika arasında değişir. Yayıklama işlemine faz ayrımı oluştuğu zaman (tereyağı oluştuğunda) son verilir.
Daha sonra yayık ayranı endüstriyel uygulamalarda çift cidarlı tanklarda 90-95 °C'ye kadar, evlerde ise tencerelerde kaynama sıcaklığına kadar karıştırılmadan ısıtılır. Bu aşamada yüzeyde pıhtı oluşur (asit-ısı pıhtısı). Elde edilen pıhtı yüzeyden bir süzgeç yardımı ile toplanır ve süzme bezlerinin içine alındıktan sonra baskıya alınır. Süzme bezleri seyrek dokulu tülbent bezinden olabildiği gibi Amerikan bezi veya patiskadan da üretilebilir. Baskı ise içine çökelek konmuş bezlerin üzerine ağırlık konması ile gerçekleştirilir. Baskı, ev üretiminde pıhtı üzerine konulacak mermer, taş gibi herhangi bir ağır obje İle yapılır iken endüstride çökelek üzerine konacak baskı plakaları ve baskı plakaları üzerine konan ağırlıklar yardımı ile yapılır. 5-6 saat kadar baskıda kalan ve fazla suyu uzaklaştırılmış pıhtıya çökelek adı verilir.
Bu aşamadan sonra Çökeleğe baharat karışımı; kekik (%8-14), yenibahar (%11-40), karanfil (%3-8), mahlep (%8-9), kimyon (%5-14), karabiber (%5-8), tarçın (%0-13), zencefil (%0-10), fesleğen (%0-2), rezene (%0-2), çörekotu (%0-2), pul biber (%0-2), kişniş (%0-5) ve Hint cevizi rendesi (%0-5) eklenir. Bu baharat karışımından çökeleğe %0,1-0,3 oranında ilave edilir. Ayrıca %1-3 oranında tuz, isteğe bağlı olarak 1 kg çökelek için bir diş sarımsak ve yine isteğe bağlı olarak %1 oranında biber salçası eklenerek yoğrulur. Yoğurma küçük ev ölçekli üretimlerde (birkaç kg) el ile yapılmaktadır Endüstriyel üretimde ise kıyma makinesinden yararlanılmaktadır. Yoğurma işlemi hammaddelerin homojen dağılımı sağlanıncaya kadar 5-10 dakika sürmektedir.
Homojen hale getirilen kitleden avuç büyüklüğünde parçalar alınır ve el ile konik veya armut şekline getirilir. Endüstriyel uygulanmalarda ise konik kalıplar kullanılmaya başlanmıştır. Her bir Sürk topunun ağırlığı 150-200 gramdır. Antakya Sürkü daha sonra üzerine ince bir tülbent bez örtülerek gölge bir yerde çevre sıcaklığında kurumaya bırakılır. Kurutma işlemi çevre sıcaklığına göre bir veya birkaç gün sürmektedir. Kurutma ortam koşullarına bağlı olarak 2-3 gün sürebilir. Ayrıca sürekli alt üst edilerek ürünün kurumasına da yardımcı olunur.

Eğer kalsiyum yönünden zengin beslenmek için peynir tüketiliyorsa çölekeğe ayrı bir önem verilmesi tavsiye edilir. İçerisinde en fazla kalsiyum barındıran peynir olarak kabul edilmektedir.
Çökelek kalori yönünden oldukça fakirdir. Özellikle tuzsuz olarak tüketilmesi sayesinde iyi bir diyet malzemesi olabilir.
Bol miktarda protein içerir.

Kahvaltılarınızda zeytinyağı ile birlikte veya salalatalarınızda tüketebilirsiniz.

Bu sitede alışverişlerinize ait ödemenizi SSL güvencesi altında kredi kartı ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Bilgileriniz 3. kişi ve kurumlarla kesinlikle paylaşılmamaktadır. Tüm işlemler 256 bit şifrelenerek ve doğrudan bankanız aracılığıyla gerçekleşmektedir. Ürünlerin teslim süreleri bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak 1-2 iş günüdür. footer-card