Tahin 300 gr

Tahin 300 gr

Kabukları soyulmuş ve kızartılmış susamların ezilmesi ile meydana gelen tahin insan sağlığına sayısız faydaları olan mucize bir besin kaynağıdır. Günde iki kaşık yenilen tahinin bir kilo biftekte yer alan proteinin miktarına sahip olduğu söylenir. Günde iki kaşık yenilen tahinle vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlanır.
Ürün Kodu : 077037001
Gramajı : 300 gr
Ambalaj : Cam Kavanoz
Fiyat : 15,00 TL (KDV Dahildir.)

“Ali Baba ve Kırk Haramiler adlı eserde, Ali Baba’nın haramilere ait mağaranın taş kapısını açmak için kullandığı “Açıl susam açıl” parolası gerçekte susam kapsüllerinin uçtan çatlamasından esinlenilmiştir.”
Baharatlar içerisinden tıbbi ve besin olarak susamın kullanımı yaklaşık 4000 yıl geriye dayanır. Antik Yunan’da düğün günü verilecek ziyafet için hazırlığa günler öncesinden başlanır; tahıl ürünlerinin yanı sıra hayvanların etinden yapılan birbirinden güzel yemekler hazırlanırdı. Bu yemekler arasında “sesame” adı verilen bal ve susamdan yapılan düğün pastası oldukça dikkat çekiciydi. Bu pasta, yapımında bol miktarda tohumun kullanılması nedeniyle bereketi ve verimliliği simgelerdi.
Osmanlı sarayında da yemek ve sabun yapımı, aydınlatma, ilaç gibi çeşitli amaçlara kullanılan yağ arasında susam önemli bir yere sahiptir.

Tahin üretimi gıda sanayinde; susamın organik ve inorganik materyalleri elenerek veya tuzlu salamurada tutularak temizlenir, ıslatılarak kabuklarının ayrılması kolaylaştırılır. Bunun için ilk önce tahin üretiminde kullanılacak olan susamlar ıslama havuzlarında bekletilerek susam kabuklarının yumuşaması sağlanır. Susam taneleri yağlı olduğu için tuzlu suda yüzer. Susamın kabukları çok ince olduğu için soyulması kolay olur ve kabukların soyulması ile kabuk renginin tahine geçmesi önlenmiş olur. Havuzlarda 4-5 saat bekletilen susamların suyu tahliye edilir ve ortalama 5 saat dinlendirilir. Bu dinlendirme sonucunda susam soyulmak üzere kıvama gelmiş olur. Yumuşayan susam kabuk soyma makinesinde 40 dakika işlem görerek kabukları soyulur. Kavurma makinelerine aktarılan susam 4 saat pişirilir. Daha sonra kolay öğütülmesi ve tahinin kendine has kokusunu alması için fırında 100-150 °C sıcaklıklarda kavrulur. Soğutulmuş olan susam tahin yapılmak üzere değirmenlere verilerek öğütülür ve istenilen kıvama gelinceye kadar inceltilir. Öğütülmüş, macun gibi olan bu yağlı karışıma tahin adı verilir.

Tahin, çok iyi bir bakır, manganez ve amino asit metiyonin kaynağıdır.
Tahin, birer sağlıklı yağ asidi olan, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından da iyi bir besin kaynağıdır.
İyi bir protein kaynağı olan tahini, vejeteryan olarak beslenen kişiler rahatlıkla tüketebilirler.
Tahinin şeker ve doymuş yağ oranı oldukça düşüktür
Tahin, bağışıklık sistemini destekleyen 4 ana madde olan, çinko, demir, bakır ve selenyum mineralleri bakımından zengindir.
Susam kemik sağlığını koruyucu etki göstermektedir ve dolayısı ile susam yağından elde edilen tahin de kemik sağlığını korumaktadır ve kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır.
Susam, anemiye karşı koruyucu etki göstermektedir. Sadece bir tatlı kaşığı tahin, 2 miligram demir içermektedir.
Tahin, özellikle karaciğerin zararlı maddelerden temizlenmesi için ideal bir detoks özelliği olan besin maddesidir.

Tahini aç karınına sade halde tüketip (dolu dolu  iki – üç yemek kaşığı) ; üzerine yarım saat asla su içmeyiniz. Böylece midedeki yaraları ve sorunları tedavi edecektir. Şeker hastalarına ise tahin yasaktır şeker hastası iseniz bu yüzden tahini ve türevlerini çok az tüketiniz.

Bu sitede alışverişlerinize ait ödemenizi SSL güvencesi altında kredi kartı ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Bilgileriniz 3. kişi ve kurumlarla kesinlikle paylaşılmamaktadır. Tüm işlemler 256 bit şifrelenerek ve doğrudan bankanız aracılığıyla gerçekleşmektedir. Ürünlerin teslim süreleri bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak 1-2 iş günüdür. footer-card