Kurutulmuş Dolmalık Patlıcan 50 adet

Kurutulmuş Dolmalık Patlıcan 50 adet

Toplanan patlıcanların uç tarafları el ile içleri oyularak iplere dizilir. Doğrudan güneşe temas ettirilmeden açık havada kurutulur. Bu sayade patlıcanlar, suyunu hızlıca bırakırken devamlı hafif şiddette esen rüzgar sebzelerin terlemesini ve aromalarını kaybetmesini engeller. Kurutulmuş sebzeler daha doyurucu ve aromatik bir lezzet barındırdığından yoğun aroma sevenlerin vazgeçilmez tercihidir. Özellikle patlıcanın hafif acımsı ve bol kıvamlı lezzetini sevenlere şiddetle tavsiye ederiz.
Ürün Kodu : 055025402
Gramajı : 50 adet
Ambalaj : Plastik Kutu
Fiyat : 50,00 TL (KDV Dahildir.)

Türk mutfağının vazgeçilmez sebzelerinden birisi de şüphesiz patlıcandır.
Yaz mevsiminde tüm sebzelerin daha taze ve bol miktarda üretildiğinden taze olarak rahatlıkla tüketilmektedir. Kış mevsiminde sebze üretiminde azalma olmasında dolayı genel olarak kuru gıdalar tüketilmektedir.
Yazın lezzetli ve bol olan bu sebzeleri kışın da tüketmek için sebzeler kurutulmaktadır. Böylece soğuk kış günlerinde sebzelerin üretilmediği zamanlarda bu kurutulmuş sebzeler tüketilmektedir. Bu kurutulmuş sebzelerden biri de patlıcandır.

Patlıcanlar eşit parçalar halinde silindir şeklinde parçalara ayrılır. Daha sonra ucu ince bir bıçak ile veya  patlıcan oyacağı ile çekirdekli kısmı çıkartılır. İçi oyularak çıkartılmış patlıcanlar temiz bir zemine serilerek ya da ipe dizilerek kurumaya bırakılır. Eğer serilerek kurutuluyorsa ara sıra patlıcanlar çevrilir.

Patlıcan bol miktarda A, C, E, K ve B6 vitaminleri ile kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, karbonhidrat ve magnezyum içerir.
Düşük kalorili bir besin olan patlıcan, doyurucu özelliği nedeniyle zayıflamak isteyenler için sağlıklı bir besindir.
Organik patlıcanın sağlık açısından faydaları çoktur. Başta kanser olmak üzere diyabet, romatizma ve hazımsızlık rahatsızlıklarına iyi gelir.
İçeriğindeki demir sayesinde diş ve kemik gelişimini güçlendirir.
Kan basıncını artırır. Kalp hastalıklarına da iyi gelir.
Patlıcan kolestrolü dengeler.
Bol miktarda lif içeren patlıcan kabızlık sorunu olanlar için de oldukça faydalıdır.
Şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir sebzedir.

Patlıcandan Türk mutfağını zenginleştiren bir besindir. Dolma, musakka, kavurma, imam bayıldı, oturtma, kızartma, közleme gibi bir çok nefis yemek yapılabilir.
Tozlanmamaları için, üzerlerine bir poşet geçirerek,alt kısmı açık kalacak şekilde,güneş almayan mümkünse serin bir yerde saklanmalıdır.
Kaliteli kuru dolmalık patlıcan renk bakımından parlak, tazelik ve tat açısından da boyca küçük olanı makbuldür.

Bu sitede alışverişlerinize ait ödemenizi SSL güvencesi altında kredi kartı ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Bilgileriniz 3. kişi ve kurumlarla kesinlikle paylaşılmamaktadır. Tüm işlemler 256 bit şifrelenerek ve doğrudan bankanız aracılığıyla gerçekleşmektedir. Ürünlerin teslim süreleri bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak 1-2 iş günüdür. footer-card