Hattena | Ayva Reçeli 800 gr
Hattena | Ayva Reçeli 800 gr
Hattena | Ayva Reçeli 800 gr
Hattena | Ayva Reçeli 800 gr
Hattena | Ayva Reçeli 800 gr

Hattena | Ayva Reçeli 800 gr

Ayva Reçeli Hatay yöresinde en çok sevilen ve tüketilen reçeller arasındadır. İsteğe bağlı olarak içine farklı tat vermesi için badem, ceviz fındık atılabilir. Tam bir lezzet şöleni olarak sofralarımızda yerini alır. Ayvanın kendisi, yaprağı ve çekirdeği lezzetli bir o kadar da şifalı ve faydalıdır.
Ürün Kodu : 077017111
Gramajı : 800 gr
Ambalaj : Cam Kavanoz
30,00 TL 25,00 TL

Türküler, şarkılar, şiirler ve diğer sanat eserleri aslında bizlere kimi bitkiler hakkında azımsanmayacak derecede bilgi vermektedir. Ayva çiçek açmış yaz mı gelecek?’ türküsü aslında ayvanın bir yaz müjdecisi olduğunu ve bahar sonu-erken yaz döneminde de çiçeklenmeye geçtiğini destekleyen bilgiler verir. Ayvayı yemek’ deyimlerimize her ne kadar kötü durumlarda kullanılmak üzere yerleşmişse de, aslında ayva yemek insana çok iyi gelmektetir
Yunan mitolojisinde Hera, Athena ve Afrodit arasında gerçekleşen güzellik yarışmasında kazanılacak olan ödül bir ayvadır.
Ayva (Cydonia vulgaris, Cydonia oblonga), gülgiller familyasından 4–5 m boylanan, kırmızı kahverengi gövdeli meyve ağacıdır. Anavatanı kimi kaynaklara göre Girit, kimi kaynaklar göre de Hazar denizi dolayları, Kuzey-Batı İran, Türkistan ve Kuzey Anadolu'dur.

Mevsiminde toplanan ayvalar iyice yıkanarak kabukları soyulur.Arzu edilen şekilde (elma dilimi veya küp küp) doğranır ve bekletilmeden bir tencereye konur, üzerini hafif geçecek kadar su eklenip haşlanmaya bırakılır.Yoğun şekilde ayva kokusu elde edene kadar kaynatılır.Çekirdeklerinden çok konulursa rengi daha kırmızımsı olur. Daha sonra üzerinde şeker ilave edilerek jölemsi kıvama kadar kaynatılmaya devam edilir.Üzerine bir kaç karanfil eklenirse tadı ve kokusu daha iyi olacaktır.Soğumaya bırakıldıktan sonra kavanozlanır.

Ayva glisemik indeksi düşük bir meyve, yani kan şekerinizi çok hızlı yükseltmiyor. Dolayısıyla diyabetiniz varsa veya diyet yapıyorsanız ayvayı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Lifli yapısı sayesinde tokluk sürenizi uzatarak zayıflamanıza yardımcı oluyor. Diyette tatlı alternatifi arıyorsanız ayvayı haşlayıp ya da buharda pişirerek lezzetli tatlılar hazırlayabilirsiniz.
İçeriğindeki C vitamini ve fitokimyasallar sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkı sağlıyor. Ayva günlük C vitamini ihtiyacınızın 4'te 1’ini karşılayarak patojenlere, virüslere ve bakterilere karşı vücudunuzu koruyor.
Demir, bakır ve çinko gibi mineraller bakımından oldukça zengin olan ayva artan kan dolaşımı ile saç diplerine daha bol oksijenin taşınmasına yardımcı olarak saçları güçlendirmesinin yanı sıra uzamasına da yardımcı oluyor.
Kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan demir, bakır ve çinko mineralleri ayvada iyi oranlarda bulunuyor. Ayvadaki yüksek demir içeriği sayesinde kan hücrelerinin üretimi artıyor. Anemi problemi yaşıyorsanız ayva demir tüketimini arttırmak adına iyi bir alternatif olabiliyor.
Antioksidan içeriği yüksek olan ayva, polifenoller yardımıyla vücudu serbest radikallere karşı koruyarak kanser riskini azaltıyor.
Yüksek oranda potasyum içermesi sayesinde kan basıncını (tansiyonu) düşürmede etkili oluyor. Ayrıca çözünebilir bir lif olan pektinin ayvada yüksek olarak bulunması kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor. Ayva içeriğindeki demir, çinko ve bakır gibi mineraller sayesinde kan hücrelerinin yapımını ve kanın akışkanlığını artırarak dolaşım üzerine olumlu etkiler sağlıyor.
Ayva kabızlığa iyi geldiği gibi ishal gibi şikayetlerin önlenmesinde de kullanılabiliyor. Ayva içerdiği liflerle bağırsak hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor.
Ayva anti-bakteriyel özelliği sayesinde birçok mikroorganizmanın vücutta çoğalmasına engel oluyor. Ağızdaki bakterileri yok ederek kötü nefes kokusunu hafifletici etki gösteriyor.

Ayva Reçelini yüksek ısıdan ve ışıktan uzak tutunuz.
Serin bir yerde saklayınız ve hava ile temasını engelleyiniz. Ayrıca kavanozu su temasından uzak tutunuz.

Bu sitede alışverişlerinize ait ödemenizi SSL güvencesi altında kredi kartı ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Bilgileriniz 3. kişi ve kurumlarla kesinlikle paylaşılmamaktadır. Tüm işlemler 256 bit şifrelenerek ve doğrudan bankanız aracılığıyla gerçekleşmektedir. Ürünlerin teslim süreleri bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak 1-2 iş günüdür. footer-card