Defne Sabunu 5 adet
Defne Sabunu 5 adet
Defne Sabunu 5 adet
Defne Sabunu 5 adet

Defne Sabunu 5 adet

% 100 doğal sentetik ve kimyasal katkı maddeleri içermez. Defne tohumundan elde edilen yağ ile yapılan defne sabunu saç dökülmesine iyi geldiği gibi saçları güçlendiren bir yapıya sahiptir. Sizde gerçek defne sabunun kokusu ve güzelliğini yaşamak istiyorsanız mutlaka denemelisiniz. Diğer ürünlerle birlikte sipariş verildiğinde, defne sabununun hafif kokusu diğer ürünleri etkilemeyecek ve hava almayacak şekilde özenle paketlenir.
Ürün Kodu : 099019103
Gramajı : 5 adet
Ambalaj : Plastik Kutu
60,00 TL 57,50 TL

Sabun, bir asit ile (yağ asidi) bir bazın (alkali) reaksiyonu sonucunda oluşan tuza verilen addır. Türkiye' de resmi kayıtlara göre; XIX. Yüzyıl başlarında Antakya'da taş kazanlarda sabun yapıldığı bilinmektedir. Hayatımızdaki birçok bitki, hastalıklara iyi gelecek binlerce vitamin ve minerali içeriğinde barındırır. Hatay'da en fazla rağbet gören el sanatı, Defne (Gar) sabunudur.
Farklı yağları sabunlaştırmak için gerekli alkali oranı da değişiktir. Bu orana dikkat edilmediği takdirde sabunlaşma tam olarak gerçekleşmez, ya da sabunda kalan sabunlaşmamış alkali cildin tahriş olmasına yol açar.

Sabunhaneye gelen zeytinyağı, kuyulara boşaltılır. Tane olarak gelen zeytin ise burada, mengenede sıkılarak yağı çıkarılır ve kuyulara alınır. Yer altında gömülü olan kuyulardaki yağ, işleneceği zaman tulumbalarla çekilir ve pişirme kazanına doldurulur. Demir kazan, kesik koni biçimindedir. Ocak bölümü zeminin altındadır. Buraya basamaklarla inilir ve ocak yakılır.
Yaklaşık 2 saat (zeytinyağı kaynamaya başladıktan) sonra % 14 oranında defne yağı ve % 11 oranında su eklenir. Daha sonra ocağın ağzı kapatılarak sabun, ertesi güne kadar dinlenmeye bırakılır.
İkinci gün, hala sıcak ve akıcılığını kaybetmemiş olan sabun "savata" adı verilen uzun kulplu kovalarla çekilerek "plato" denen, silindir biçimli karıştırıcıya dökülür. Kazandaki sabunun tamamının karıştırılabilmesi için platonun 6-7 kez doldurulması gerekir. Her dolumda, karışıma % 17 oranında defne yağı eklenir. Karıştırma işlemi bittikten sonra sabun, "satı" adı verilen kovalara doldurularak kalıplara dökülür. Dökülen sabun mastarlanarak ortalama 5 cm kalınlığına getirilir. Kazanın dibinde kalan sabun, tabanında delikler bulunan savatalarla alınarak suyun kazanda kalması sağlanır. Bu sulu tortu, kazanın dip kısmındaki bulunan vana açılarak tenekelere doldurulur.
Üçüncü gün kazana zeytinyağı konup ocağın yakılmasıyla sabun üretim süreci yeniden başlar. Zeytinyağı kaynayana kadar, kalıplarda katılaşmış olan sabunun kesim işlemi yapılır. Sabun bıçağıyla kalıplardaki sabun boylamasına ve enlemesine kesilir. 15 günlük kuruma sürecinden sonra sabunlar artık satışa hazırdır.

Antiseptik özelliği sayesinde derideki birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur.
Deriye doğal peeling yaparak gözenekleri açar, siyah nokta oluşumunu engellemeye yardım eder.
Cildin tahriş olmasını engeller. Bebeklerde pişik oluşumunu engellemeye yardımcıdır.
Saçları kuvvetlendirerek, saç diplerini güçlendirir böylece saç dökülmelerini engellemeye yardım eder.
Kuru ciltleri nemlendirerek çatlamasını engellemeye yardımcıdır.

Erkekler evde tıraş sabunu olarak defne sabununu kullanabilirler. Giysi dolapların içerisine konularak hoş koku sağlayabilirsiniz.

Bu sitede alışverişlerinize ait ödemenizi SSL güvencesi altında kredi kartı ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Bilgileriniz 3. kişi ve kurumlarla kesinlikle paylaşılmamaktadır. Tüm işlemler 256 bit şifrelenerek ve doğrudan bankanız aracılığıyla gerçekleşmektedir. Ürünlerin teslim süreleri bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak 1-2 iş günüdür. footer-card